Myanmar: Voldsofre får ikke legehjelp


Publisert 18 juni 2012

I forrige uke måtte Leger Uten Grenser innstille sitt arbeid på grunn av voldsomme sammenstøt i delstaten Rakhine. – Vi er bekymret for befolkningens tilgang til helsetjenester, sier styreleder i Leger Uten Grenser Kyrre Lind.

- Det viktige for oss nå er å få mulighet til å gi akuttmedisinsk hjelp, dele ut mat og nødhjelpsforsyninger, og å fortsette å gi livreddende behandling til hivpasientene våre, sier Lind.

Nektes å krysse grensen
Mange forsøker å flykte fra Myanmar til det sørlige Bangladesh.

- Men vi hører urovekkende rapporter om at myndighetene i Bangladesh nekter folk å krysse grensen for å slippe unna volden og oppsøke medisinsk hjelp, sier Lind.

Leger Uten Grenser jobber også i Bangladesh og står parat til å hjelpe dem som måtte trenge det, uansett hvor de kommer fra.

- I både Myanmar og Bangladesh forsøker vi å nå fram til dem som er rammet av volden. Men like viktig er det at de får mulighet til å oppsøke oss, sier Lind.

Omfattende nødhjelp
Leger Uten Grenser har jobbet i Rakhine i 20 år. Hjelpeorganisasjonen fokuserer på mødrehelse og smittsomme sykdommer som malaria, diaré, hiv/aids og tuberkulose. Leger Uten Grenser behandler til vanlig over 600 hivpasienter, og i 2011 gjennomførte hjelpeorganisasjonen over 487.000 konsultasjoner i delstaten.

Leger Uten Grenser står for størsteparten av hivbehandlingen i Myanmar, og har ledet an i kampen mot malaria i landet.

- Vårt eneste mål i Myanmar og Bangladesh – som i resten av verden – er å sikre at de mest sårbare får den humanitære hjelpen de trenger, uansett etnisk tilhørighet, opphavssted og religion, sier Lind.